Nacházíte v této části webové stránky: Skip Navigation LinksHlavní strana  >>  Turistické oblasti Slovensko  >>  Dovolená Liptov  >>  Přírodní dannosti

Přírodní atrakce Liptov Slovensko

Na tomto území se nachází snad nejvíce minerálních a i termálních pramenů z celého Slovenska. Je jich kolem 200. Jsou zde vysoké hory kde je mnoho turistických stezek. S horami jsou spojeny letní a zimní možnosti relaxu. Dovolenou zde obohacují i přírodní dannosti regionu Liptov.

Turistické zajímavosti Liptov:

Přírodní atrakce kolem ubytování na Liptově - Slovensko

Termální lázně Liptov

Tatralandia je aquapark situován mezi Liptovským Mikulášem a obcí Trnovec. Může se pochlubit svou velikostí. Je největší z okolních států (Čechy, Slovensko, Polsko). Celoroční provoz umožňuje poskytovat aquapark s přímořským rájem s názvem Tropical Paradise. V letních měsících využijte nabídku Funparku. Ubytovat se můžete v chatách a hotelích Holiday Village. K dispozici je 14 bazénů kde je mořská, minerální nebo čirá voda. 26 tobogánů a skluzavek je vhodných zejména pro děti. Během celého dne je animovaný program a různé akce. Areál Tropical Paradise je překrytý a teplota zde neklesá pod 30 °C. Zrelaxovat vám pomohou thalasso terapie, Keltský saunový svět nebo Wellness Paradise. Zábavu zažijte na superfly letu.

Bešeňová je vesnice kde je situován aquapark. Horké prameny vyvěrají z hloubky 1987 m. Voda obsahuje i litium, takže dobře působí na psychiku člověka. K dispozici je 23 bazénů a výriviek a 15 tobogánů a skluzavek. Najdete zde bazény i s čirou vodou. Celoročně je otevřena adrenalinová zóna s umělým vlnobitím. Relaxujte při masážích, inhalacích (solné, bylinkové, mentolové), římských lázních, suché finské sauně. Přímo v areálu nabízí ubytování hotel Gino Paradise.

Liptovský Ján je vesnice vzdálena 10 km od Liptovského Mikuláše. V roce 1963 zde navrtali termální vodu v hloubce 95 m. Její teplota je 28,2 °C. Najdete zde areál s bazény s názvem Termál Ráj. Nachází se tam plavecký bazén, klidový ve tvaru kruhu a dětský bazén. V zimě je součástí atreálu hotel Máj s krytým plaveckým a dětským bazénem. Voda léčí více druhů nemocí.

Lázně Lúčky leží pod úbočím Choča jen 14 km od Ružomberka. Při léčení se využívají balneologické metody s obecnými účinky. Ze začátku se tu léčili jen ženské a onkologické nemoci. Od roku 2005 se začala léčba i pohybového ústrojí. Celoročně je otevřený Aqua - vital park. Součástí je sedací a rekreační bazén s doplňky jako masážní trysky, protiproud ... Využijte také saunový svět a vnitřní minerální bazén. Ubytovat se můžete v blízkých hotelích a penzionech.

Minerální prameny a vřídla

Korytnica je část obce Liptovská Osada. Leží ve výšce 850 m n. m. Historie lázeňství sahá do 16. století. Minerální voda získala mezinárodní ocenění. Lázně byly známé a fungovaly do roku 2002. V současnosti je v provozu jen plnička. Vyvěrá zde 7 pramenů. Zpřístupněn je jen jeden se jménem Jozef.

Za vesnicí Liptovská Štiavnica ve směru do Komornická doliny se nachází pramen s názvem Vyšnanský Medokýš. Okolí bylo upraveno se stříškou. Další pramen se nachází asi 300 m za obcí Ludrová. Název má Medokýš. Nad ním je vybudován přístřešek.

Stankovany mají několik pramenů. Známý a v minulosti upravený je Lázeňský pramen. Voda je vhodná na léčení pohybového ústrojí a při žaludečních potížích. Kolem koru 1950 pramen obložili a překryly přístřeškem. Areál se využíval ke koupání. Dalším pramenem je Medokýš pod lesem vzdálený asi 2 km od obce. Při železniční trati najdeme asi 1 km od vesnice jiný pramen. Název má Sirný pramen.

Obec Ľubochňa leží na začátku Ľubochnianské doliny. Její délka je 25 km. V 19. století se zde vybudoval léčebný ústav. Nedaleko se nachází ploché jezero s názvem Blatné. Při penzionu Aristan je vybudováno koupaliště. V údolí je i lyžařské středisko.

Menší prameny ve vesnicích:
 • Liptovská Lúžna
 • Liptovská Osada
 • Liptovské Sliače
 • Martinček
 • Potok
 • Rojkov - Rojkovská travertinová kopa (Špatná voda) je travertinový útvar s kráterovým pramenem minerální vody. Využívá se na koupání v létě.
 • Ružomberok
 • Švošov
 • Kalameny
 • Borová Sihoť
 • Uhorská Ves
 • Železnô

Přírodní úkazy

Lúčanské travertiny jsou přírodní památkou od roku 1975. Starší travertiny se projevují plošinatou vyvýšeninou Skálie a vytvářejí srázné skalní stěny s názvem Zápoly a Skaličky. Mladší travertiny se postarali o vytvoření koryta potoka Lúčianka. V minulosti se na území Lúčok nacházely dva kamenolomy kde se těžil travertin.

Lúčanský vodopád je ve středu obce Lúčky s výškou 13 metrů. Padá do jezírka z travertinové terasy. Našli se zde vzácné archeologické nálezy.

Bešeňovské travertíny se nacházejí za obcí Bešeňová. Jde o opuštěný lom. Vytvářejí se zde bochníky a plošiny a kaskády. Mají lesklý povrch neboť po nich neustále stéká minerální voda.

Jánská dolina má více přírodních zvláštností. Jedna z nich je krasová plošina Ohniště se skalním útvarem Okno. Nacházejí se zde také jeskyně a například Revajův dům patří mezi největší podzemní prostory na Slovensku. Na území taky najdeme nejhlubší jeskynní propast ve střední Evropě. Má hloubku 423 m.

Kvačianska dolina vás upoutá na svém začátku skalním útvarem Jánošíkova hlava. Později v dolině se zastavte na místě Kobiliny kde je výhled do kaňonu Kvačianky. Jde o 70 metrovou hloubku. Dále výše položeným místem je Velký Roháč. Zde si můžete přečíst tabuli s popisem zdejší fauny. Jediná zajištěna vyhlídka je na Malém Roháči. Atrakcí doliny je i původní mlýn - Mlyny - Oblazy. Nedaleko je Ráztocký vodopád.

Prosiecka dolina v úvodu nabízí skalní útvar Vrata. Je složen ze dvou skal. Později na křižovatce pod názvem Sokol můžete odbočit k vodopádu Červené piesky. Je 15 m vysoký. Pak na Vás čekají skalní rokle kde je třeba procházet po žebřících.

Vrbické Pleso leží v Demänovské dolině v její horní části. Je největší přírodní jezero v Nízkých Tatrách. Leží v 1113 m. n. m. a má hloubku 8 metrů. Vytvořil ho ledovec. Kolem vede pěkný chodník.

Jeskyně

V Demänovské dolině se nacházejí dvě zpřístupněné jeskyně. Demänovská ledová a jeskyně Svobody. První z nich poskytuje trvalou ledovou výplň. Jeskyni vytvořila řeka Demänovka. Najdeme zde kombinaci sintrové a ledové výzdoby. Druhou jeskyní je Demänovská jeskyně svobody. Zde nalézáme sintrovou výzdobu a jezírka. Je nejvíce navštěvovanou na Slovensku. Délku má 8 497 metrů s výškovým rozdílem 120 metrů.

Stanišovská jeskyně - Jánská dolina je jediná zpřístupněná s délkou 450 m. Název má Malá Stanišovská jeskyně a je jedna z trojice: Velká, Malá a Nová. Jeskyně Starý Hrad je však nejhlubší na Slovensku.

Važecká jeskyně patří mezi kratší s bohatou krápníkovou výzdobou. Spřístupnených je 235 metrů s převýšením 5 metrů. Byla vytvořena bočním řemenem Bílého Váhu. Délku má 530 metrů.

Medvědí štola Žiarska dolina je důl jako jediný zpřístupněn na Liptově. Dolovali se zde drahé kovy. Délku má 550 metrů a zpřístupněných je 400 metrů s převýšením 8 metrů.

 

Spodní Navigace:
Články   |   Diskusní fórum dovolenkářů

© Copyright 2011 Všechny Práva Vyhrazena - www.ubytovanie-tatry.net - ubytování na Slovensku